Etusivu> Ajankohtaista > Tule Kirjastoseuran vuosikokoukseen Lappeenrantaan!

Tule Kirjastoseuran vuosikokoukseen Lappeenrantaan!

Perjantaina 7.9. kiinnostavaa ohjelmaa ja henkilövalintoja!

Suomen kirjastoseura – Finlands biblioteksförening ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään perjantaina 7.9. klo 16.00 alkaen Lappeenrannan kaupungintalon valtuustosalissa, osoitteessa Villimiehenkatu 1, 53100 Lappeenranta

Kokouksessa käsitellään Kirjastoseuran sääntöjen 8. pykälän mukaiset vuosikokousasiat. Esityslista, Kirjastoseuran toimintakertomus vuodelta 2017 ja toimintasuunnitelma vuodelle 2019 löytyvät Kirjastoseuran sivuilta http://suomenkirjastoseura.fi/jasenille/vuosikokous/

Vuosikokouksen asialistalla on Kirjastoseuran hallituksen jäsenten vaali, jossa valitaan neljä jäsentä (toimikausi 2019-20) sekä kolme varajäsentä (toimikausi 2019). Ehdokkaisiin voit tutustua ehdokassivulla: http://suomenkirjastoseura.fi/jasenille/vuosikokous/hallitusehdokkaat/

Kokouksessa jokaisella jäsenmaksunsa maksaneella jäsenellä on yksi ääni. Kokouspaikalla ei voi suorittaa jäsenmaksua vaan jäsenmaksun tulee olla maksettuna 31.8.2018 mennessä. Yhteisöjäsenen äänivaltaa voi käyttää vain sen laillisesti valtuuttama edustaja.

Seuran jäsen voi siirtää äänioikeutensa toiselle henkilölle valtakirjalla. Yhdellä valtuutetulla voi olla korkeintaan viisi valtakirjaa. Valtakirjat tulee toimittaa tarkistettaviksi ennen vuosikokousta. Toimita valtakirja 31.8.2018 klo 16 mennessä sähköpostitse osoitteeseen .