Etusivu> Ajankohtaista > Tervetuloa Kirjastoseuran vuosikokoukseen 5.6.2019 Kulttuuritalolle

Tervetuloa Kirjastoseuran vuosikokoukseen 5.6.2019 Kulttuuritalolle

Asialistalla mm. puheenjohtajan ja neljän hallituksen jäsenen vaali.

Suomen kirjastoseuran vuosikokous pidetään keskiviikkona 5.6.2019 klo 17 Helsingissä Kulttuuritalolla Alvar-auditoriossa, os. Sturenkatu 4.

Vuosikokouksen asialistalla ovat Kirjastoseuran puheenjohtajan vaali vuosille 2020–2021, hallituksen jäsenten vaali, jossa valitaan neljä jäsentä (toimikausi 2020–21) sekä kolme varajäsentä (toimikausi 2020). Kokouksessa päätetään myös yhdistyksen sääntöjen muuttamisesta. Edellisten lisäksi vuosikokouksessa käsitellään yhdistyksen sääntömääräiset asiat.

Lisäksi seuran jäsenet voivat osoittaa vuosikokoukselle käsiteltäviä asioita. Esitykset käsiteltävistä asioista tulee osoittaa kirjallisesti seuran hallitukselle viimeistään neljä viikkoa ennen kokousta. Esitykset tulee lähettää 6.5.2019 mennessä sähköpostitse osoitteeseen .

Kokouksessa jokaisella jäsenmaksunsa maksaneella jäsenellä on yksi ääni. Kokouspaikalla ei voi suorittaa jäsenmaksua vaan jäsenmaksun tulee olla maksettuna 28.5.2019 mennessä. Yhteisöjäsenen äänivaltaa voi käyttää vain sen laillisesti valtuuttama edustaja.

Seuran jäsen voi siirtää äänioikeutensa toiselle henkilölle valtakirjalla. Yhdellä valtuutetulla voi olla korkeintaan viisi valtakirjaa. Valtakirjat tulee toimittaa tarkistettaviksi ennen seuran vuosikokousta. Toimita valtakirja 28.5.2019 mennessä sähköpostitse osoitteeseen   .

Valtakirja löytyy Kirjastoseuran sivuilta osoitteesta http://suomenkirjastoseura.fi -> jäsenille -> valtakirja vuosikokoukseen. Yhteisöjäsen voi käyttää äänioikeuttaan yhdistyksen kokouksessa valtuuttamansa edustajan kautta.

Vuosikokouksenmateriaalit on ladattu vuosikokouksen sivulle suomenkirjastoseura.fi -> jäsenille -> vuosikokous (linkki sivulle: http://suomenkirjastoseura.fi/jasenille/vuosikokous/)