Uuteen hankintalakiin on tulossa poikkeus.
Työ- ja elinkeinoministeriö aloitti toissa vuonna hankintalain uudistamisen. Uuden lakiehdotuksen tavoitteena on lisätä kilpailua.
Lakiuudistus olisi myrkkyä avoimen lähdekoodin kirjastojärjestelmälle Kohalle.
Kunnat ovat saaneet käyttää Koha-Suomen palveluita ilman kilpailutusta. Uuden lain myötä kunnan pitäisi omistaa Kohasta vähintään 10 prosenttia, jotta hankinnan voisi tehdä ilman kilpailuttamista. Koha-Suomen omistaa kuitenkin noin sata kuntaa yhdessä, joten vaatimus ei täyty yhdenkään kunnan osalta.
Avoimen lähdekoodin Koha-kirjastojärjestelmä otettiin käyttöön 2010-luvun alussa. Silloin markkinoilla oli vain yksi järjestelmätoimittaja. Kilpailua ei ollut, mikä mahdollisti suorahankinnat ilman kilpailuttamista.
Tekeillä olevan lain mukaan kilpailutus pitäisi uusia, jos tarjoajia on vain yksi.
”Pahin skenaario on, että vuosien työ valuu hukkaan”, murehtii Koha-Suomen hallituksen jäsen, Oulun kirjastopalvelupäällikkö Jouni Pääkkölä.
Pääkkölä on yhdessä muiden kirjastojen johtajien kanssa tehnyt ahkeraa lobbaustyötä. He ovat ottaneet henkilökohtaisesti yhteyttä kaikkiin kansanedustajiin, jotta nämä tietäisivät mistä ovat päättämässä.
”Olemme painottaneet heille Koha-järjestelmän kustannustehokkuutta, kapeaa markkinatilannetta ja henkilökunnan osaamista”, Pääkkölä kertoo.
Monta riskiä
Jos laki menisi läpi, voisi olla, että kymmenen vuoden kuluttua olisi jälleen vain yksi palveluntarjoaja, koska Suomessa markkinat ovat niin pienet. Lisäksi laki lopettaisi kansainvälisen järjestelmäyhteistyön ja heikentäisi suomalaisten kirjastojen yhtenäisyyttä.
”En halua uskoa pahimpaan. Järjen äänen pitää voittaa”, Pääkkölä toivoo.
Uuden lain läpimeno merkitsisi kirjastoille suuria ongelmia. Kaikki joutuisivat aloittamaan kilpailutuksen yhtä aikaa, eikä aika riittäisi niiden käsittelyyn. Pääkkölän mukaan on epätodennäköistä, että ulkomailta edes löytyisi toimijoita, jotka pystyisivät tarjoamaan Suomen tarpeisiin sopivaa kirjastojärjestelmää.
Koha-Suomi on voittoa tavoittelematon yhtiö. Se on avoimeen lähdekoodiin perustuva, kotimaisten kirjastojen itse kehittämä järjestelmä, jonka palkkalistoilla on tällä hetkellä viisi kehittäjää.
Syyskuun lopussa tuli tieto, että lakiehdotukseen on tehty poikkeus kirjastojärjestelmien suhteen. Koha saa todennäköisesti jatkaa. Tilanne ei kuitenkaan ole lopullisesti ratkennut ennen lain hyväksymistä.