Etusivu> Kirjastolehti > Palkkatuettu työ hiipui kirjastoissa

Palkkatuettu työ hiipui kirjastoissa

Vuoden alussa tullut työllisyyspalvelujen leikkaus on vaikeuttanut kirjastojen toimintaa. Pelkona on, että reitti alalle häviää.

Työllisyyspalvelut siirtyivät valtiolta kunnille tämän vuoden alussa. Muutoksen seuraukset näkyvät monilla eri aloilla. Esimerkiksi kirjastot ovat tähän saakka laajalti hyödyntäneet työttömien työllistämiseen tarkoitettua palkkatukea. Palkkatuki on voinut olla tilanteesta riippuen jopa 70 prosenttia palkkakustannuksista. Nyt palkkatuen määrärahat ovat kuitenkin olleet tiukilla niin etelässä kuin pohjoisessakin Suomessa.

Kirjastopalvelupäällikkö Johanna Laakso Tampereen kirjastosta kertoo, että palkkatukityöllistäminen loppui heti vuoden vaihteessa.

”Palkkatukityöllistämisen loppuminen on hieman harmillista, koska oman kokemukseni mukaan moni on saanut sitä kautta kipinän kirjastoalan opintoihin, minä itse esimerkiksi”, Laakso kertoo.

Tampereella palkkatuella työllistettyjen toimenkuva on ollut monipuolinen. He ovat käsitelleet aineistoa ja hyllyttäneet materiaalia niin pääkirjastossa kuin lähikirjastoissakin. Työllistettyjen käyttäminen on Laakson mukaan hyödyttänyt molempia osapuolia, vaikkak se on vaatinut henkilökunnalta jatkuvaa perehdyttämistä.

”Palkkatukityöllistetyt ovat olleet isona apuna erityisesti logistisessa työssä”, Laakso kuvailee. Työllistettyjen poistumisen jälkeen nämä tehtävät ovat jääneet kirjaston vakituisen henkilökunnan harteille. Uusia henkilöitä ei ole palkattu, sillä Tampereen kaupungissa ovat tällä hetkellä yhteistoimintaneuvottelut päällä. Johanna Laakso kokee tilanteen haastavaksi.

”Toistaiseksi järjestämme tehtävät olemassa olevin resurssein”, Laakso toteaa.

Sama pohjoisessa

Samankaltaisiin ongelmiin on törmätty myös Rovaniemen kirjastoissa. Kaupungin pääkirjastoon on ollut palkattuna kaksi tukityöllistettyä logistisella puolella, mutta muutoksen myötä molemmista henkilöistä on jouduttu luopumaan.

”Lapin kirjastot osasivat varautua tilanteeseen, joten sovimme johtoryhmässä, että palkkaamme logistiikkaan yhden henkilön,” Rovaniemen kirjastonjohtaja Nina Sipola sanoo. “Tähän paikkaan oli olemassa jo täyttölupa, joten tässä kohden päästiin onneksi helpolla.”

Rovaniemen pääkirjasto on peruskorjauksen vuoksi tällä hetkellä väistötiloissa, joten työntekijöiden jättämä aukko ei vielä kirjaston arjessa ole näkynyt. Sipola kuitenkin ounastelee ongelmien konkretisoituvan, kun pääkirjasto avautuu asiakkaille 1. syyskuuta.

”Olen anonut täyttölupaa yhdelle kirjastoavustajalle,” Sipola kertoo.

Työkokeilijoita Rovaniemelle saadaan edelleen, mutta tässä Sipolan mukaan ongelmana on kokeilun lyhytkestoisuus. Työkokeiluun voidaan palkata henkilö enintään kuudeksi kuukaudeksi. Haasteena on myös logistiikkatyön fyysisyys: työkokeilijoilla on hyvin usein jokin työkyvyn este, mikä tekee raskaasta työstä entistä vaativampaa.

“Heti kun työntekijät ovat oppineet hommat, heidän täytyy lähteä jo pois”, Sipola valittelee.

FAKTA

  • Työvoimapalveluiden järjestämisvastuu siirtyi TE-toimistoilta kunnille tammikuussa.
  • TE-palveluista tuli osa kunnan peruspalveluja.
  • Hallitusohjelmassa on linjattu 37 miljoonan euron leikkaus työllisyysmäärärahoihin.
  • Käytännössä useilla työllisyysalueilla kunnat eivät ole enää voineet saada palkkatukea, vaan määrärahat on kohdistettu esimerkiksi yritysten starttirahoihin.