Työryhmät

Esteettömät kirjastopalvelut -työryhmä

Esteettömät kirjastopalvelut -työryhmä, Esko

Suomen kirjastoseuran Esko-työryhmä edistää kirjastopalveluiden tasavertaista saatavuutta kaikille. Ryhmän painopisteenä ovat kansalaiset, jotka eivät terveydentilansa vuoksi pääse itse kirjastoon. Se yhdistää kirjastojen kotipalveluissa ja laitoskirjastoissa työskentelevät ammattilaiset järjestämällä heille ammattitaitoa tukevia koulutuspäiviä.

Esko-ryhmän Facebook-ryhmä Koti ja peti

ESTEETTÖMÄT KIRJASTOPALVELUT -TYÖRYHMÄN TOIMINTA-AJATUS 2018:

Esko pyrkii edistämään kirjastopalveluiden tasavertaista saavutettavuutta kaikille, myös niille kansalaisille jotka eivät terveydentilansa vuoksi pääse itse kirjastoon.

Maailma muuttuu Eskoni - kirjastojen seniorityö muutoksessa

Kirjastoseuran Esteettömät kirjastopalvelut – työryhmä Esko järjestää koulutuspäivät Oulun kaupunginkirjastossa, Kaarlenväylä 3, 3.-4.5 2018.

Päivien esitelmät antavat suuntaa missä mennään kirjastojen senioririntamalla. Tervetuloa mukaan! Koulutuksen hinta 130/80 € Kirjastoseuran jäsenille, 155/95 € normaalihinta (hinta kahdelle tai yhdelle päivälle).

Ilmoittautuminen to 19.4.2018. mennessä. Tämän jälkeen ilmoittautuneiltä peritään jälki-ilmoittautumisesta lisämaksu 20 euroa. Ilmoittautuminen päättyy lopullisesti 27.4.2018. Täytäthän lomakkeen huolellisesti.

Ilmoittautumaan pääset tästä linkistä.

Lisätietoja koulutuspäivistä työryhmän pj Jaana Savela, jaana.savela@seinajoki.fi, ilmoittautumista koskien järjestösihteeri Riikka Rajala, riikka.rajala@fla.fi

Ohjelma:

Torstai 3.5.

10-10.30            Kahvit (Oulun kaupunginkirjasto tarjoaa)

10.30-10.50      Tervetuloa / Jouni Pääkkölä ja Jaana Savela

10.50-11.20      Seniorit kartalle - seniorityötä Oulun kaupunginkirjastossa / Mervi Vaara

11.25-12.00      Kirjat kothin asti Tervolassa / Pauliina Bomström

12.05-12.40      Tornion kaupunginkirjaston Kirjakassi – ja Kirjat kotiin palvelu /

Anna-Leena Lindholm, Hellevi Aarni

12.40-13.40      LOUNAS Oulun kaupunginteatterilla (omakustanteinen)

13.40-13.55      Kirjastoseuran  kuulumiset / Riikka Rajala

14.00-15.00      Ikääntyneen väestön digitaidot - mitä jokaisen kirjastolaisen olisi hyvä tietää / Kati Harkoma Ikäteknologiakeskus Valli

15.00-15.15      TAUKO

15.15-16.00      Ja risteysasemilta matka jatkuu –uutuuksia ja muita kirjavinkkejä / Mira Jurvansuu

 

Mahdollisuus yhteiseen illanviettoon

 

Perjantai  4.5.

9.00-9.30           Aamukahvi (Kirjastoseura tarjoaa)

9.30-10.00        Digiopastusta Oulun kaupunginkirjastossa /Noora Valkonen

10.05-10.40      Lähihoitajaopiskelijat kirjastopalveluiden lähettiläinä Kemissä /Päivi Pahkasalo

10.45-11.30      Kirjasto kaikille! Kirjaston kotipalvelujen ja laitosyhteistyön suunnantarkistus helsinkiläisittäin /Karoline Berg

11.30-12.30      LOUNAS Oulun kaupunginteatterilla (omakustanteinen)

12.30-13.30      Kirjasampo – kirjallisuuden verkkopalvelu kirjastotyössä /Tuomas Aitonurmi

13.35-14.00      Loppukeskustelu ja hyvää kotimatkaa

Esteettömät kirjastopalvelut -työryhmä v. 2018

  • pj Jaana Savela, Seinäjoki (jaana.savela(at)seinajoki.fi)
  • sihteeri Marja Heroja, Oulu (marja.heroja(at)ouka.fi)
  • Johanna Oosi-Villikka, Kuopio (johanna.oosi-villikka(at)kuopio.fi)
  • Karoline Berg, Helsinki (karoline.berg(at)hel.fi)
  • Jaakko Tiinanen, Espoo (jaakko.tiinanen(at)espoo.fi)
  • opiskelijajäsen Taru Siira, Seinäjoki

 

 

 

 

« Takaisin Työryhmäsivulle