Etusivu> Tapahtumat > Jäsenkoulutus: Rosa Meriläisen lobbauskoulu

Jäsenkoulutus: Rosa Meriläisen lobbauskoulu

Keväällä järjestämme jäsenillemme koulutuswebinaareja. Tervetuloa mukaan lobbauskouluun, Kirjastoseuran jäsen!

Tahdomme  tukea jäsentemme vaikuttamistyöosaamista ja järjestämme kevään aikana tähän liittyen jäsenkoulutuksia.

Huhtikuun jäsenkoulutuksena Rosa Meriläisen lobbauskoulu.

Lobbauskoulu järjestetään torstaina 24.4. klo 15-17 etäyhteydellä teamsissä.

 

Rosa Meriläinen on monelle meistä tuttu suomalainen kirjailija, poliitikko ja järjestöjohtaja.

Meriläinen on toiminut pääsihteerinä Kulttuuri- ja taidealan keskusjärjestö KULTA ry:ssä järjestön perustamisesta alkaen. Myös Kirjastoseura on KULTA:n jäsen.

Meriläinen toimi vihreiden kansanedustajana 2003–2007 ja kaupunginvaltuutettuna Tampereella 2001–2008. Sen jälkeen hän on kirjoittanut useita tietokirjoja ja kolme romaania. Koulutukseltaan Meriläinen on yhteiskuntatieteiden maisteri.

 

Rosa Meriläinen pitää jäsenillemme tiiviin koulutuksen vaikuttamisesta ja lobbaamisesta. Tästä koulutuksesta saat vinkkejä oman työn suunnitteluun ja vaikkapa vapaa-ajallekin, jos yhteiskunnallinen vaikuttaminen on lähellä sydäntäsi. Rosan osuuden jälkeen jatkamme keskustelua vielä omalla porukalla, paikalla koulutuksessa on Kirjastoseuran toiminnanjohtaja Juha Manninen ja seuran hallituksen edustajia.

Koulutuksessa voit rohkeasti kysyä neuvoja ja apua niin seuran edustajilta kuin muilta osallistujilta, vertaistuki Kirjastoseuran jäseniltä on kirjastoalalla kultaakin kalliimpaa. Kirjastoseura onkin kirjastoalan suurin yhteisö.

Koulutus on tarkoitettu kaikille jäsenillemme, joita aihe kiinnostaa.

Ilmoittaudu koulutukseen ennakkoon, laitamme osallistujille linkin webinaariin viimeistään pari päivää ennen koulutusta.

Lomakkeella voit laittaa meille jo ennakkoon myös kysymyksiä ja toiveita koulutuksen sisällöstä, niin osaamme suunnata aihetta oikein.

Myöhemmin keväällä järjestämme toisen jäsenkoulutuksen Kulttuuripoliittisesta selonteosta; miten hyödyntää selontekoa kirjastojen vaikuttamistyössä.

 

Huomaathan, että tämä koulutus on tarkoitettu vain Kirjastoseuran jäsenille. Jos et ole vielä jäsen, voit helposti liittyä jäseneksi täällä: Liity jäseneksi

Ilmoittaudu täällä

Lisätietoja koulutuksesta järjestösuunnittelija Riikka Rajala: