Kirjastoseuran vuosikokouksessa keskiviikkona 3.6. valitaan Kirjastoseuralle puheenjohtaja kaudelle 2027–28, hallitukseen neljä (4) varsinaista jäsentä kaudelle 2027–28 ja kolme (3) hallituksen varajäsentä vuodelle 2027. Ehdolle voit asettua 22.4.2026 asti. Hallituksen jäsenistä äänestetään verkossa 18.-31.5.2026
Suomen kirjastoseuran hallitus kutsuu jäsenistön vuosikokoukseen keskiviikkona 3.6.2026 alkaen klo 16.30 Oulun teatterin Suurella näyttämöllä, Kaarlenväylä 2, Kirjastopäivien yhteydessä.
Vuosikokoukseen voi osallistua myös etäyhteydellä. Ilmoittaudu vuosikokoukseen 29.5.2026 mennessä oheisesta linkistä. Etukäteen ilmoittautuminen on tärkeää, jotta voimme varmistaa turvallisen ja sujuvan tapahtuman.
Ilmoittaudu vuosikokoukseeniVuosikokouksessa käsitellään sääntömääräiset vuosikokousasiat. Vuosikokouksen asialistalla on Kirjastoseuran hallituksen puheenjohtajan ja jäsenten valinta kaudelle 2027-28. Päivitämme tähän tapahtumaan vuosikokouksen esityslistan ja siihen liittyvät asiakirjat toukokuussa.
Seuran jäsenet voivat äänestää hallituksen vaalissaa verkossa 18.-31.5.2026 klo 16. Äänestää voi myös Oulun teatterilla Kirjastoseuran kohtaamispisteellä 3.6. klo 12-14.
Äänestysjärjestelmään kirjautumiseen tarvitaan jäsenen sähköpostiosoite, sen voit ilmoittaa tällä lomakkeella. Äänioikeutettuja vaalissa ovat ne Kirjastoseuran jäsenet, jotka ovat maksaneet jäsenmaksunsa 6.5.2026 mennessä.
Hallitukseen voit asettua ehdolle 22.4.2026 asti, lisätietoja täältä.
Kirjastoseuran jäsenet voivat esittää vuosikokoukselle aloitteita ja käsiteltäviä asioita. Lähetä esityksesi kirjallisesti hallitukselle viimeistään 4.5.2026 sähköpostitse osoitteeseen: info @ fla.fi.
Vuosikokouksen materiaalit:
päivitetään toukokuussa.