Työryhmät

Koulutus- ja tutkimusryhmä

Koulutus- ja tutkimustyöryhmä

Kirjastoseuran koulutus- ja tutkimustyöryhmä hakee opiskelijajäsentä!

Koulutus- ja tutkimustyöryhmän keskeinen tehtävä on vastata Kirjastoseuran hallituksen esittämiin toimeksiantoihin ja toimia seuran informaatiokanavana alan koulutukseen liittyvissä asioissa sekä seurata aktiivisesti alan koulutuskenttää Suomessa ja ulkomailla.  Työryhmässä opiskelijajäsenellä on tärkeä rooli, sillä hän edustaa uuden tulokkaan ääntä, jota ryhmä kuuntelee herkällä korvalla.  

Työryhmä kaipaa vahvistuksekseen ennakkoluulotonta ja toimeliasta henkilöä, joka kykenee tarttumaan tilanteisiin sekä haluaa osallistua koulutukseen liittyviin keskusteluihin. Työryhmä tarjoaa hyvän areenan verkostoitumiseen ja vaikuttamiseen sekä mahdollisuuden nähdä kirjastoalan toimintaa ehkä hieman laajemmasta näkökulmasta. Kysy lisää työryhmän puheenjohtajala: Ritva Hyttinen ritva.hyttinen@turkuamk.fi

Suomen kirjastoseuran työryhmät vahvistavat jäsenten ammatillista osaamista ja tarjoavat mahdollisuuden tavata alan ammattilaisia ympäri Suomen.  Haemme nyt uusia jäseniä kaudelle 2017-18. Kirjastoseura korvaa työryhmien jäsenten matkakulut kokouksiin. Työryhmän jäsenten täytyy olla Kirjastoseuran jäseniä. Voit lähettää hakemuksen työryhmän jäseneksi 6.3.2016 klo 14 mennessä osoitteeseen: info@fla.fi 

KOULUTUS- JA TUTKIMUSTYÖRYHMÄN TOIMINTA-AJATUS 2017:

Koulutuksen (tasot, täydennyskoulutus, tutkimus) kehittäminen keskustelun ytimessä

Koulutus- ja tutkimustyöryhmä v. 2017

  • puheenjohtaja Ritva Hyttinen, Turun ammattikorkeakoulu (ritva.hyttinen(at)turkuamk.fi)
  • Susanna Lampola-Autio, Tampereen kaupunginkirjasto (susanna.lampola-autio(at)tampere.fi)
  • Jarmo Saarti, Itä-Suomen yliopisto (jarmo.saarti(at)uef.fi)
  • Sami Serola, Tampereen yliopisto (sami.serola(at)uta.fi)
  • Outi Stenholm, Keudan ammattiopisto (outi.stenholm(at)keuda.fi)
  • opiskelijajäsen

Kirjastoseuran hallituksen edustaja: Maria Bang (maria.bang(at)hel.fi)

 

« Takaisin Työryhmäsivulle