Työryhmät

Koulutus- ja tutkimusryhmä

Koulutus- ja tutkimustyöryhmän toiminta-ajatus 2017:

Koulutuksen (tasot, täydennyskoulutus, tutkimus) kehittäminen keskustelun ytimessä

Selvitys kirjastoalan koulutuksesta

Työryhmä on selvittänyt kirjastoalan koulutusta Suomen kirjastoseuran hallituksen toimeksiannosta. Selvitystä on käytetään taustatietona ja Kirjastoseuran edunvalvonnan tukena.

Tutustu selvitykseen

Koulutus- ja tutkimustyöryhmä v. 2017

  • puheenjohtaja Ritva Hyttinen, Turun ammattikorkeakoulu (ritva.hyttinen(at)turkuamk.fi)
  • Susanna Lampola-Autio, Tampereen kaupunginkirjasto (susanna.lampola-autio(at)tampere.fi)
  • Jarmo Saarti, Itä-Suomen yliopisto (jarmo.saarti(at)uef.fi)
  • Sami Serola, Tampereen yliopisto (sami.serola(at)uta.fi)
  • Outi Stenholm, Keudan ammattiopisto (outi.stenholm(at)keuda.fi)
  • opiskelijajäsen

Kirjastoseuran hallituksen edustaja: Maria Bang (maria.bang(at)hel.fi)

 

« Takaisin Työryhmäsivulle