Työryhmät

Kirjastoautotyöryhmä

Kirjastoautotyöryhmä

Kirjastoautotyöryhmä järjestää valtakunnalliset kirjastoautopäivät joka toinen vuosi. Seuraavat kirjastoautopäivät pidetään vuonna 2022 Kouvolassa. Ryhmä osallistuu myös alueellisten kirjastoautoväen koulutuspäivien suunnitteluun. Muita ryhmän tehtäviä ovat kirjastoautojen teknisten laatusuositusten päivittäminen ja kirjastoautotyön ammattitaitovaatimuksesta ja koulutuksista tiedottaminen. Työryhmän jäsenet valitaan kirjastoautopäivillä seuraaviksi kahdeksi vuodeksi. 

KIRJASTOAUTOTYÖRYHMÄN TOIMINTA-AJATUS:

  • Vahvistaa kirjastoautoväen ammatillista kehittymistä, imagoa ja yhteenkuuluvuutta ”mobile library spirit” koulutuspäivien ja muun toiminnan avulla
  • Edistää kirjastoautopalvelujen julkista näkyvyyttä/tunnettuutta

Kirjastoautotyöryhmä v. 2021

  • pj Sanna Kuosa, Lahti (sanna.kuosa(at)lahti.fi)                        
  • Teppo Seppinen, Kouvola (teppo.seppinen(at)kouvola.fi)
  • Teemu Hiltunen, Turku (teemu.hiltunen(at)turku.fi)
  • Jari Vainiomaa, Saarijärvi (jarivainiomaa(at)gmail.com)

  • Marja Alatalo, Muonio (marja.alatalo(at)muonio.fi)

  • Sari Snickeri, Pori (sari.snickeri(at)pori.fi)

  • Kai Lehtinen, Vaasa

Kirjastoautopäivät siirtyvät vuodelle 2022

Järjestämme autopäivät 4.-6.8.2022 Kouvolassa.

Suomessa vallitsevien rajoitusten ja koronaepidemian uhan takia emme ole nähneet muuta vaihtoehtoa järjestää Kirjastoautopäiviä kuin siirtää ne vuodelle 2022. Tällöin uskomme voivamme järjestää autopäivät sekä onnistuneesti että turvallisesti kaikille osallistujille.

Tervetuloa siis Kouvolaan 4.-6.8.2022!

Autopäivien ohjelmassa tulee olemaan niin kirjastoautojen uusia tuulia kuin vinkkejä niin lasten kuin monikielisten asiakkaiden kohtaamiseen. Emme unohda kirjailijoiden puheenvuoroja, hanke-esittelyitä ja tarjoamme mahdollisuuden verkostoitua ympäri Suomen tulevien kollegoiden kanssa. Taitoajoissa palkitaan taitavin kuski ja autot kisaavat vuoden parhaan tittelistä. 

Julkaisemme uuden ohjelman ja ilmoittautumisen vuoden 2022 alussa.

Lisätietoja Kirjastoautopäivistä saat tarvittaessa: Kirjastoautotyöryhmän puheenjohtajalta Sanna Kuosalta (sanna.kuosa@lahti.fi) tai seuran toimistolta Riikka Rajalalta (riikka.rajala@fla.fi, 044 522 2941). 

 

Kirjastoautojen laatusuositus

Suomen kirjastoseuran Kirjastoautotyöryhmä on koonnut Kirjastoautojen laatusuositukset.

Kirjastoauto on siinä työskentelevän henkilökunnan tärkein, päivittäinen työväline. Tämän vuoksi on ensiarvoisen tärkeää, että kirjastoauton henkilökunta osallistuu täysipainoisesti uuden kirjastoauton hankinta- ja suunnitteluprosessiin heti alusta lähtien.

Kirjastoauton hankinta ja valmistus perustuvat tekniseen erittelyyn, kirjastoautoja koskeviin asetuksiin ja muihin viranomaisten asiaa koskeviin määräyksiin.

Tähän asiakirjaan on koottu yleisiä suunnittelusuosituksia, joista tilaaja voi oman tarjouspyyntönsä määrittelyissä tarpeidensa mukaan poiketa.

Laatusuosituksen voit lukea täältä: Kirjastoautojen laatusuositus

 

« Takaisin Työryhmäsivulle