Työryhmät

Asiakaspalvelutyöryhmä 

Asiakaspalvelutyöryhmä

Asiakaspalvelija kirjastotyön etulinjassa - ammattilaisen jaksaminen kirjastotyön muutoksen pyörteissä

Kirjastoseuran asiakaspalvelutyöryhmä järjestää koulutuspäivän Kouvolan pääkirjastossa. Päivän luentokattaus tarjoaa ajatuksia ja työvälineitä asiakaspalvelun arkeen. Miten jaksaa kuluttavassa asiakaspalvelutyössä? Asiakas on ykkönen, mutta mitä kuuluu asiakaspalvelijalle?

Koulutuspäivä perjantai 20.4. klo 9.30 – 16.00.

Kouvolan pääkirjasto, Salpausselänkatu 33, 20.4.2018 klo 9.30 – 16

Koulutuksen hinta 80 € Kirjastoseuran jäsenille, 95 € normaalihinta.

Ohjelma:

9.30 - 10.00 Kahvi

10.00 - 10.45 Miia Huitti: Sopivasti faktaa stressistä

11.00 - 11.45 Miia Huitti: Iloa ja energiaa työhön ja vapaa-aikaan vähemmällästressillä!

11.45 - 12.45 Lounas (omakustanne)

12.45 – 13.00 Jukka Tammilehto, BTJ:  Anna asiakkaan osallistua - BTJ:n Valitse & vaikuta -palvelu

13.00 – 14.00 Liisa Saavalainen: Kirjasto-/tietopalveluammattilaisen omanosaamisen kehittäminen -tutkimuksen avaaminen

14.00 – 14.45 Anne Juuti: Työnohjaus – tutkimusmatka työhön, työtehtäviin jatyöyhteisön toimintaan

14.45 – 15.00 Kahvi

15.00 – 15.45 Kirjailijavieras: Petri Tamminen

 

Tervetuloa mukaan jakamaan asiakaspalvelutyön ilot ja haasteet yhdessä muiden kirjastoammattilaisten kanssa!

Lisätietoja koulutuspäivästä asiakaspalvelutyöryhmän pj Liisa Saavalainen, liisa.saavalainen@gmail.com
ilmoittautumista koskien järjestösihteeri Riikka Rajala, riikka.rajala@fla.fi

Ilmoittautumaan pääset tästä linkistä.

 ASIAKASPALVELUTYÖRYHMÄN TOIMINTA-AJATUS 2018:

Asiakaspalvelutyöryhmä nostaa esiin ammatillisen osaamisen ja kehittämisen sekä oman jaksamisen merkityksen työtehtävien hoidossa ja kirjaston asiakaspalvelussa.

  • puheenjohtaja Liisa Saavalainen, Kuopio (liisa.saavalainen(at)gmail.com)
  • Saila Haikonen, Kemijärvi (saila.haikonen(at)kemijarvi.fi)
  • Anneli Outinen, Vantaa (anneli.outinen(at)vantaa.fi)
  • Katariina Aalto, Turku (katasaar(at)gmail.com)
  • Nina Siven, Pornainen (nina.siven(at)pornainen.fi)
  • Anni Tormas, Eura (anni.tormas(at)eura.fi)
  • Hanna Ikonen, Joensuu (hanna_ikonen(at)hotmail.fi)

 

 

« Takaisin Työryhmäsivulle